more" /> more" /> more" />
Nevoparudimos
  • Meniu
    • Despre noi
      • Echipa
      • Obiective strategice
      • Istoric
    • Proiecte
      • Proiecte
      • Proiecte EVS/ESC
      • CENTRUL DE TINERET
      • Intreprindere sociala – Nevo Servicii
      • ERASMUS+
    • Știri
    • Parteneri
    • Contact
Nevoparudimos
  • Acasa
  • Despre noi
    • Istoric
    • Obiective strategice
    • Echipa
    • Cariere
      • Recrutare voluntari
  • Știri
  • Proiecte
    • Proiecte
    • Proiecte EVS/ESC
    • CENTRUL DE TINERET
    • Intreprindere sociala – Nevo Servicii
  • Parteneri
  • Contact
  • ERASMUS+
    • Oportunitati
  • ro
  • en

Deportarea romilor în Transnistria, comemorată la Craiova

Homepage Știri Deportarea romilor în Transnistria, comemorată la Craiova

Deportarea romilor în Transnistria, comemorată la Craiova

NevoParudimos
5 iunie 2018
Știri

La Craiova este în plină desfășurare un eveniment dedicat comemorării deportării romilor în Transnistria. În urmă cu 76 de ani, sub ordinul mareșalului Ion Antonescu, s-a început deportarea romilor, fiind vorba, în total, de circa 25.000 de persoane.

Evenimentul se derulează în perioada 4-6 iunie 2018 și va cuprinde o conferință internațională pe tema Holocaustului, o masă rotundă pe tema acordării pensiilor compensatorii de către Guvernul României, un eveniment de comemorare a victimelor deportării în Transnistria și workshop-uri legate de educarea tinerilor și a cadrelor didactice în legătură cu genocidul din Transnistria.

Evenimentul face parte din proiectul „Tărâmurile morţii – În memoria Porajmos din Europa de Est/Realms of Death – Rememberance about the Porajmos in Eastern Europe (REDE)”, implementat de Asociația Nevo Parudimos, în parteneriat cu o serie de parteneri internaționali.

Proiectul are drept scop creșterea conştientizării în legătură cu Holocaustul, punându-se accent pe evenimentele ce au avut loc în Ungaria și în Transnistria, la finalul celui de-al Doilea Război Mondial, pentru a păstra o memorie vie a victimelor rome şi sinti ale Nazismului. Valorile noastre europene şi de integrare sunt construite mai ales pe experienţa noastră istorică şi pe memoria timpurilor vechi, astfel că trebuie să scoatem în evidenţă genocidul uitat al romilor, ce a adunat un număr de peste 500.000 de victime şi a continuat cu excluziune socială, discriminare şi discursuri dureroase, ca şi concecinţă a ignoranţei şi a nerecunoaşterii genocidului romilor.

Prin acest proiect se doreşte obţinerea unei îmbunătăţiri a cunoştinţelor educatorilor, a cetăţenilor şi a întregii societăţi civile în ceea ce priveşte Holocaustul romilor, în mod special al celor din realitatea românească şi ungurească.

În 1 iunie 1942, la ordinul mareșalului Ion Antonescu, a început deportarea romilor în Transnistria. În prima fază au fost vizați romii nomazi, după care și ceilalți „nemobilizabili”, în total fiind deportați aproximativ 25.000 de romi dintre care s-au întors acasă 14.000, restul de 11.000 murind de frig, inaniție și epidemii apărute în urma condițiilor inumane la care au fost supuși.

Previous Story
Boosting Roma Youth Employment
Next Story
Limba română, învățată într-un mod… delicios

Leave your comment Cancel Reply

(will not be shared)

Recent Posts

  • Loose Ends – Conferință finală de diseminare a rezultatelor
  • RomActive – studiu sociologic asupra conditiilor de trai din cartierele marginalizare din Resita
  • Digitalize – Ateliere de alfabetizare digitală pentru adulții de etnie romă din Reșița!
  • RomActive – Asociațiile reșițene și autoritățile publice locale, instruite să lucreze eficient cu persoanele din Mociur, Dealu Mare și Câlnic!
  • Întâlnire kick-off în cadrul parteneriatului Need for Lead

Contact

Piaţa Traian Vuia, Nr. 1-4, Corpul E,
Cod postal: 320085
Reşiţa, Caraş-Severin, România
office@nevoparudimos.ro
0040 355 429 351
0040 355 429 350
0040 723 202 756

Parteneri media

Suntem membri ai:

Nevoparudimos ©2018 Toate drepturile rezervate. Administrare Email Administrare Continut

SearchPostsLogin
vineri, 11, nov.
Loose Ends – Conferință finală de diseminare a rezultatelor
miercuri, 5, oct.
RomActive – studiu sociologic asupra conditiilor de trai din cartierele marginalizare din Resita
miercuri, 28, sept.
Digitalize – Ateliere de alfabetizare digitală pentru adulții de etnie romă din Reșița!
luni, 25, iul.
RomActive – Asociațiile reșițene și autoritățile publice locale, instruite să lucreze eficient cu persoanele din Mociur, Dealu Mare și Câlnic!
miercuri, 15, iun.
Întâlnire kick-off în cadrul parteneriatului Need for Lead
sâmbătă, 4, iun.
RomActive – facilitarea colaborarii intre autoritatile resitene si comunitatile marginalizate

Welcome back,