Lider proiect: ERGO Network

Nr. initiativa: VP/2018/0147

Nr. parteneriat: VS/2017/0468

Perioada: 2 iulie 2018 – 31 decembrie 2018

Sub egida CLLD (Dezvoltarea locală condusă de comunitate), o inițiativă pentru implicarea cetățenilor la nivel local în a răspunde activ la provocările sociale, de mediu și economice actuale și un instrument promițător pentru investiții în incluziunea romilor, Asociația Nevo Parudimos a organizat în anul 2018 mai multe activități.

Aceste activități ale asociației noastre sunt desfășurate în baza unui parteneriat pe care Asociația Nevo Parudimos îl are cu rețeaua europeană ERGO Network și implică mai multe evenimente care vizează în special asigurarea respectării drepturilor romilor și creșterea participării acestora la luarea deciziilor în comunitate.

În cadrul acestei colaborări, asociația Nevo Parudimos a participat în anul 2018 la o serie de activități:

Întâlnire Roma Forum I București, în perioada 26-28 iulie 2018 cu tema “ Unitate pentru romi”. Pe lângă partea de discuții legate de situația romilor în România și conlucrarea între Roma Forum și FEDER, a avut și o componentă legată de rasismul îndreptat împotriva romilor care devine tot mai vizibil atât la nivel național, cât și la nivel european. Întâlnirea a cuprins următoarele sesiuni:

 • Cooperare si conlucrare intre organizatiile de Romi din Romania. Reactii la actiuni rasiste si violenta impotriva romilor
 • Situația Programului CLLD – urban & rural în România
 • Programe si initiative care sa sprijine dezvoltarea sociatatii civile rome adresate tinerilor
 • Reactia Societatii civile la actiuni discriminatoare ale autoritatilor locale ( locuire, educatie, angajare, sanatate)
 • Pregătire marș de protest ARESEL

Marș de protest ARESEL, 28 iulie 2018,  împotriva recentelor evenimente și declarații rasiste care vizează romii.

Training Băile Herculane pentru actorii locali şi pentru echipele Grupurilor de Acţiune Locală pe tema Dezvoltării locale plasate sub responsabilitatea comunității (DLRC) şi cum putem dezvolta accesul la fonduri disponibile prin programul LEADER pentru Rromi. Evenimentul a fost organizat în perioada 09 – 11 noiembrie 2018.

Întâlnire Roma Forum II, București, în perioada 24-24.11.2018, care a cuprins următoarele sesiuni:

 • Rolul Agentiei Nationale pentru Romi in dezvoltarea parteneriatelor intre organizatiile de romi
 • Cum putem colabora pe o agenda parlamentara comuna a romilor
 • Oportunitati de finantare pentru comunitatile de romi. Grupurile de Actiune Locala din mediul urban
 • Programul Dezvoltare locala si reducerea saraciei, cresterea incluziunii romilor
 • Dezvoltarea cooperarii intre organizatiile de romi la nivel local
 • Implicarea Bancii mondiale in dezvoltarea parteneriatelor si a sinergiilor pentru promovarea incluziunii romilor
 • Istoricul cooperarii intre organizatiile de Romi. Lectii invatate si initiative viitoare
 • Parteneriate pentru promovarea culturii si traditiilor rome
 • Dezvoltarea de parteneriate intre organizatiile de romi pentru initiative viitoare

Training Oradea pentru actorii locali şi pentru echipele Grupurilor de Acţiune Locală pe tema Dezvoltării locale plasate sub responsabilitatea comunității (DLRC) şi cum putem dezvolta accesul la fonduri disponibile prin programul LEADER pentru Rromi. Evenimentul a fost organizat în perioada 27 – 29 noiembrie 2018.

Disclaimer

Această comunicare reflectă doar vederile autorului iar operatorul de fond nu poate fi făcut responsabil pentru utilizarea informaţiei pe care o conţine.

Roma Forum I
Roma Forum II
Training Băile Herculane
Training Oradea